X
تبلیغات
زولا
دوشنبه 3 دی‌ماه سال 1386 ساعت 12:45 ق.ظ

هنر و مرزهای اجتماعینویسنده: ویکتوریا د. الکساندر
مترجم: ‌علی عامری‌ مهابادی‌

 

معرفی کتاب:
نوشتار حاضر با بررسی این موضوع شکل می گیرد که چگونه دریافت معنی در هنر به وسیله ی مخاطبان باعث می شود تا نظام های اجتماعی بر مبنای سلیقه و انتخاب زیبایی شناختی آنان، مرزهایی میان گروه های مختلف اجتماعی پدید آورند. مرزهای اجتماعی ممکن است در هر دو شکل فیزیکی و نمادین وجود داشته باشند. در این جا، به مورد دوم پرداخته می شود.
این نوشتار نشان می دهد که سلیقه ی هنری، نهادینه سازی هنر متعالی در برابر هنر نازل و ایجاد مجموعه ی آثار معتبر هنری مرتبط با نظام موقعیت اجتماعی است. هنر در نظام های اجتماعی جای گرفته، منبعی فراهم می آورد که علاوه بر فراهم آوردن زمینه ی درک هنری و لذت، به گروه های اجتماعی امکان می دهد تا مرزهایی میان خودشان و دیگران ایجاد کنند یا پیوندهایی با سایر گروه های اجتماعی برقرار سازند.
یافته های مطالعاتی که در این نوشتار عرضه شده است، به بررسی تجربه ی مصرف هنر نمی پردازد. شاید هنر مرزهای اجتماعی را تقویت کند، ولی مطالعات سرمایه ی فرهنگی توضیح نمی دهد که چرا مردم از هنر لذت می برند یا شاید چه معناهایی از آن ها می گیرند. اغلب افرادی که به ارکستر سمفونیک یا به موزه های هنر می روند، به دلیل لذت بردن این کار را انجام می دهند. شاید آنان احتمالاً فکر نمی کنند که «آخر این هفته به اپرا می روم، چون شاید به من کمک کند تا در حرفه ام پیشرفت کنم یا بتوانم همسر آینده ام را بیابم». حتی اگر چنین حضوری به این نتایج هم بینجامد، اُبژه های هنری و علاقه ی مردم به آن ها تبدیل به جعبه های سیاهی شده است که روابط درون گروهی را توضیح می دهد.

فهرست مطالب
● مرزهای نمادین
● شکل های هنری متعالی و نازل
● مصرف هنر و طبقه ی اجتماعی
● تمایز
● نقد تمایز
● نهادینه سازی هنر متعالی
● اُبژه های هنر و مرزهای اجتماعی
● نتیجه گیری: عنوان افتخارآمیز «هنر»


دانلود کتاب:
لینک دانلود  (نسخه الکترونیکی با حجم کمتر از یک مگابایت)
برای دانلود، روی لینکهای بالا کلیک سمت راست کرده و Save Target As را بزنید.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo