X
تبلیغات
زولا
شنبه 1 دی‌ماه سال 1386 ساعت 04:30 ب.ظ

فرضیه هاى رستاخیزنویسنده: محمد رضا صائبى‏ پور
 

معرفی کتاب:
براى ما آدمیان، صحنه بسیار تکان دهنده اى است، وقتى جسم سرد «انسان» عزیزى که روزها و سالهاى بسیار از حرارت و شور و معنى آکنده بوده، در برابر دیدگان بازماندگانى بیقرار، با تمام شخصیت، دانش، تجارب، و همه خاطره هایش به خاک و سنگ و مورچگان قبرستان سپرده مى شود.
در آن لحظات معمولا به فکر فرو مى رویم. ما باور داریم که او روزى زنده خواهد شد. باورى که مایه دلدارى و تسکین داغداران و البته همه ماست، زیرا بدون شک ما نیز روزى خواهیم مرد.
هم اکنون ما در عصرى زندگى مى کنیم که نظریه تکامل و فرضیه هاى پیدایش حیات، مبتنى بر پژوهشهاى روزافزون خیل عظیم محققان و دانشمندان، در کتب علمى و درسى مان، ارائه مى شوند و جوانان فطرتا پاک و حقیقت جوى ما که اخبار جستجوى حیات در دیگر سیارات را پیوسته مى شنوند، طبعا گاهى همانند حضرت ابراهیم علیه السلام از خدایشان مى خواهند، به آنان نشان دهد «چگونه آیا دوباره زنده خواهند شد؟»براستى بعد از آن که رخت از این جهان بربستیم، چگونه زنده خواهیم شد؟ آیا تصورى از چگونگى این امر غریب و شگفت انگیز داریم؟
معاد از اصول تمام ادیان الهى، نقطه عطف افکار فلسفى بشر و معنابخش زندگى دردآلود آدمى است. میزان و شدت اعتقاد، به معاد رقم زننده سرنوشت ما در تصمیم گیرى هاى حساس و خطیرى است که در مسیر زندگى، از سالهاى بلوغ و جوانى تا آخرین لحظات عمر، به عمل مى آوریم. از دیگر سو، هر چه تصور قانع کننده ترى از چگونگى زنده شدن مجدد خود داشته باشیم، طبعا اطمینان قلبى بیشترى پیدا خواهیم کرد. حضرت ابراهیم علیه السلام پیامبر اولوالعزم خداوند، عطش خویش را در کسب اطلاع از چگونگى رستخیز آدمیان، با پرسیدن بى واسطه از خداوند، فرو نشاند. تصور، ابزار تفکر آدمى است. در ترجمه هاى قرآن گاه مى خوانیم که مردگانى که استخوانهایشان نیز متلاشى شده به طریقى دوباره جان خواهند گرفت و از درون قبرهاى خود بیرون خواهند آمد. تنها تصورى که به صورت یک نمایش کارتونى در زمینه چگونگى معاد ارائه مى گردد بازگشت ذراتى است که به استخوانهاى الاغى مرده مى چسبند و جان مى گیرند. این در حالى است که بسیارى از درگذشتگان قبرى ندارند و شبهه آکل و ماکول از دیرباز همچنان مطرح است.
بوعلى سینا دانشمند مشهور اسلامى نیز نتوانست تصورى معقول از معاد اجسام آدمیان در ذهن خویش ترسیم نماید. او از آنجا که به صداقت پیامبرصلى الله علیه وآله ایمان داشت، زندگى اخروى را باور کرد. بسیارى از ما نیز چنین مى کنیم. اما اگر بوعلى سینا، امروز در کنار ما مى بود و از کشف اسرار حیرت انگیز دنیاى حیات اطلاع مى داشت، تصدیق مى نمود که جاى یک تفسیر عصرى، جاى نظریه اى رسمى و جامع که جوابگوى نیاز اذهان عمومى بویژه نسل دانشجو باشد؛ خالى است. با توجه به مسائل سیاسى و فرهنگى عصر حاضر، ما نیازمند نظریه اى هستیم که با حقایق علمى سازگارتر و براى دانشمندان و متفکران جهان قابل تامل پذیرتر باشد و از همه مهمتر بتواند مانع نفوذ افکارى در جامعه اسلامى ما گردد، که با سنگ زیربناى فرهنگى مان تضاد دارند.
این نوشتار کوششى است به منظور دستیابى به نظریه اى بهتر براى چگونگى احیاى مردگان در روز رستاخیز.

فهرست مطالب کتاب به شرح زیر است:
● ما چه هستیم؟ این چه چیزى است که باید زنده شود؟

● اطلاعات ژنتیکى چه هستند؟
ساختمان ملکول AND
از یک سلول تا یک جاندار پرسلولى
نقش ملکول AND در تمایز سلولى

● قرآن و رستاخیز

● ارائه یک تصور در قالب چند فرضیه
فرضیه اول
فرضیه دوم
فرضیه سوم
فرضیه چهارم
فرضیه پنجم


دانلود کتاب:
لینک دانلود  (نسخه الکترونیکی با حجم کمتر از یک مگابایت)
برای دانلود، روی لینکهای بالا کلیک سمت راست کرده و Save Target As را بزنید.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo